RAID Veri Kurtarma

Arıza Tipleri: Denetleyici Hatası – Eksik RAID Bölümleri – Sürücü Hatası – Sunucu Kazası

RAID Veri Kurtarma Hakkında

RAID Nedir ve Nasıl Çalışır?

Redundant Array of Inexpensive Disks (Ucuz Disklerin Artıklıklı Dizisi) veya Redundant Array of Independent Disks kısaca RAID (Bağımsız Disklerin Artıklıklı Dizisi), diskler arasında veri kopyalama veya paylaşımı için birden fazla sabit diski kullanarak yapılan veri depolama tasarısıdır. Tek diske göre, RAID’in yararı, veri bütünlüğünü, hata toleransını, iş çıkarma yeteneğini ve toplam disk kapasitesini artırmasıdır. Özgün uygulamalarda, anahtar avantajı disk kapasiteyi artırmakla beraber disk performansını da yükseltmesi ve verileri eş zamanlı olarak yedeklemeyi sağlamasıdır.

RAID, tek bir mantıksal birime çoklu diskleri birleştirir. Böylece işletim sistemi birçok farklı sabit disk görmek yerine sadece bir tane görür. RAID sunucu tabanlı bilgisayarlarda tipik olarak kullanılır ve genellikle aynen boyutu ayarlanmış disk sürücüyle tamamlanır.

RAID Türleri

En çok kullanılan raid türleri; RAID0, RAID 1, RAID 5, RAID 10’dur.

RAID 0: Bu raid seviyesi ayrıca şeritli disk olarak da bilinir. RAID 0 seviyesi veri fazlalığı sağlamaz o yüzden veriler aynı anda birden fazla sürücüye yazılır. Bu genellikle performansı arttırır, ancak mekanik arıza durumunda fazlalık eksikliği sebebiyle diskten veri kaybı mümkün olabilmektedir. Bu durumda RAID veri kurtarma yapılması daha az olumlu sonuç verir.

RAID 1: Bu raid seviyesi aynı zamanda veri aynalama olarak da bilinir. RAİD 1, RAİD 0’ın sahip olmadığı veri yedekleme aynı zamanda da veri güvenliği sunmaktadır. Bu raid seviyesinde, veriler iki sürücüye aynı şekilde yazıldığından, sürücüde veri kaybı oluşturacak herhangi bir hata oluşmamaktadır. Bu durum, RAID veri kurtarma yapılmasını kolaylaştırır.

RAID 5: Dağıtılmış eşitliğe sahip şeritlerden oluşan sistem en yaygın kullanılan raid seviyesidir. RAID 0 ve RAID 1 gibi verilerin kopyalanmasını gerektirmez. Veriler dizideki tüm sürücüler arasında şeritlenmiştir. Dizi boyunca her diskten bir şerit birimi, aynı şeritteki diğer şerit birimlerinden hesaplanan eşlik verilerini tutmak için ayrılmıştır. Sürücülerden herhangi biri arızalanırsa okuma veri kaybı ile sonuçlanmayan eşlik değeri kullanılarak hesaplanabilir. Artan performans ve iyi hata toleransına sahiptir.

RAID 10: RAID 1 + 0 olarak da bilinen RAID 10, her iki yapılandırmanın da özelliklerini sunmak için RAID 0 ve RAID 1’i birleştirmektedir. Veriler yalnızca birden fazla sabit disk arasında değil, eşit sayıda sabit diske yansıtılır. Bu RAID seviyesi hem veri fazlalığı hem de performans artışı için kullanılır. RAID 10 sistemleri genellikle Çevrimiçi İşlem İşleme veya Microsoft Exchange gibi işlemci ağırlıklı uygulamalar için kullanılır. RAID’in RAID 0 olarak çalıştığı tek bir disk arızası olduğunda RAID verilerinin kurtarılması kolay olabilmektedir.

RAID Veri Kurtarma

Dünyadaki küçük ve orta ölçekli işletmelerin büyük çoğunluğu, depolama çözümleri için RAID ile yapılandırılmış sistemlere yöneldi. Günümüzde şirketlerde RAID dizilerini kullanmanın en yaygın nedenleri, çözümün neden olduğu hasara karşı yüksek düzeyde tolerans ve sistemin düşük satın alma ve bakım maliyetleridir.

Ancak, bir RAID Dizisi (sabit sürücüler ve denetleyici kartları dahil), bileşen arızaları veya çalıştırma ve uygulama bozulması nedeniyle bozulduğunda, verileri kullanılamaz hale getirir ve çoğu durumda bozuk bırakır.

RAID veri yapılandırmaları, üreticilere bağlı olarak (ve genellikle rekabetçi nedenlerden dolayı) genellikle farklı veri yerleşimlerine sahip olduğundan, RAID veri kurtarma işlemi çok hassas bir iştir. RAID dizilerinin donanım, bellenim ve yazılım düzeyinde nasıl yapılandırıldığına dair derinlemesine bilgi olmadan, veri kurtarma girişimleri yalnızca başarısız olmakla kalmaz, aynı zamanda verilerin daha da bozulmasına neden olur.

Bir RAID dizisi hatasıyla karşılaştığınızda, verilerinizi korumak için doğru adımları atmanız önemlidir. Yapmanız gereken ilk şey diziyi derhal kapatmak. Bir diziyi bozulmuş modda çalıştırdıkça, daha fazla zarar verme olasılığınız artar.

Sistemin herhangi bir fiziksel onarımını kendiniz denememek çok önemlidir. Arızalı bir diskin tamiri temiz bir oda ortamı gerektirir; aksi takdirde normal atmosferik havadaki toz etkilenen diske onarılamaz bir hasar verebilir ve verilerinizi kalıcı olarak silebilir.

Dosyalarınızı almak için sistemi uygun şekilde onaracak araç ve olanaklara sahip bir veri kurtarma uzmanına başvurmak en kesin sonucu vermektedir. Bunu ne kadar erken yaparsanız, verileriniz o kadar çabuk kurtarılabilir. Verilerinizi kurtarma olasılığı, sorunun nedenine ve ciddiyetine bağlı olarak değişebilir, ancak çoğu durumda, RAID dizisi hatalarından veriler kurtarılabilir. Radian Laboratory Veri Kurtarma Merkezi olarak tecrübeli ekibimizle sorunlarınıza en kısa sürede çözüm bulmak için titizlikle çalışmaktayız.

Ücretsiz Arıza Tespit

RAID Veri Kurtarma Gerektiren Arızalar

Raid Veri Kurtarma
Türkiyede hiçbir veri kurtarma firmasının gerçekleştiremediği 76 diskli raid sistemi kurtardık.

RAID arızaları birçok sebepten olabileceği gibi en çok karşılaşılan sorunlar aşağıdaki gibidir;

  • RAID denetleyicisinin bir hatası.

Çoğu RAID sunucusu, dizinin seçeneklerini yönlendirmek için tek bir denetleyiciye güvenir. Zaman zaman, kontrol cihazı güç dalgalanmaları veya diğer problemler nedeniyle başarısız olabilir. Bu, önyükleme sorunlarına ve diğer zorluklara neden olabilir.

  • Eksik RAID Bölümleri.

Bölme diskleri bozuk ve çalışmamaya neden olarak eksik veya kullanılamaz bölümlere neden olabilir.

  • RAID Birimi Yeniden Oluşturulamadı.

Bir RAID birimi doğru şekilde yeniden oluşturulmazsa, verilere erişmede sorunlara neden olabilir veya hatta sistemin tamamen bozulmasına neden olabilir.

  • Birden Çok Disk Hatası.

RAID sisteminin amacı, sunucunun tek bir sistem diskinin arızasından kurtulabilmesini sağlamaktır. Ancak, sistemde arızalı bir diske sahip olmak, diziyi daha fazla disk arızasına karşı daha savunmasız hale getirir ve sistemin tamamen bozulmasına neden olabilir. Sisteminizi düşük modda çalıştırmaya devam etmek, önemli dosya verilerinizi de alarak dizinin başarısız olma ihtimalini önemli ölçüde artırır.

  • Sunucu Kazası.

Ana bilgisayar sunucusunun herhangi bir nedenden ötürü başarısız olması bir diziye erişilemez hale getirebilir.

Bir RAID dizisi hatasıyla karşılaştığınızda, verilerinizi korumak için doğru adımları atmanız önemlidir. Yapmanız gereken ilk şey diziyi derhal kapatmak. Bir diziyi bozulmuş modda çalıştırdıkça, daha fazla zarar verme olasılığınız artar.

Sistemin herhangi bir fiziksel onarımını kendiniz denememek çok önemlidir. Arızalı bir diskin tamiri temiz bir oda ortamı gerektirir; aksi takdirde normal atmosferik havadaki toz etkilenen diske onarılamaz bir hasar verebilir ve verilerinizi kalıcı olarak silebilir.

Dosyalarınızı almak için sistemi uygun şekilde onaracak araç ve olanaklara sahip bir RAID Veri Kurtarma uzmanına başvurmak en kesin sonucu vermektedir. Bunu ne kadar erken yaparsanız, verileriniz o kadar çabuk kurtarılabilir. Verilerinizi kurtarma olasılığı, sorunun nedenine ve ciddiyetine bağlı olarak değişebilir, ancak çoğu durumda, RAID dizisi hatalarından veriler kurtarılabilir. Radian Laboratory Veri Kurtarma Merkezi olarak tecrübeli ekibimizle sorunlarınıza en kısa sürede çözüm bulmak için titizlikle çalışmaktayız.

Ücretsiz Arıza Tespit