HDD Veri Kurtarma

Arıza Tipleri: Mekanik Arıza – Arızalı PCB devre – Yazılımsal Sorunlar

HDD Veri  Kurtarma

Sabit disk iç yapısı

HDD Veri Kurtarma yani Sabit sürücü kurtarma, bir sistem / sabit sürücü çöktüğünde veya bozulduğunda / hasar gördüğünde verileri kurtarma ve bir sabit sürücüyü bilinen en iyi yapılandırmasına geri yükleme işlemidir. Sabit diskin geçici bir arızadan kurtarılmasını ve silinmiş, kaybolmuş veya erişilemeyen verilerle birlikte normal çalışma durumuna geri dönmesini sağlar. Bir sabit sürücü veri kurtarma genellikle sabit sürücü kurtarma yazılımıyla yapılır. Kaza sonucu silme ve veri bozulması gibi mantıksal hatalardan da kaynaklanabilmektedir. Disk sektörünün üzerine yazıldığı yerler hariç tüm verileri çıkarabilecek sabit disk kurtarma yazılımı kullanılarak düzeltilebilir. Ayrıca, sabit sürücü kurtarma işlemi, ölü sürücülerden verilerin kurtarılmasını, kopyalanmasını ve bir sabit sürücünün fiziksel hasarının onarılmasını da içeririr. Veri kaybından kurtarmanın ilk adımı, kaybın fiziksel bir sabit sürücü arızasının, yani bozuk bir donanımın bir sonucu olup olmadığını tespit etmektir.

HDD Veri Kurtarma Gerektiren Durumlar Nedir?

Fiziksel sürücü arızası konusunda sizi uyaran çeşitli uyarı faktörleri vardır. Bunlar şunları içerir:

  • Sürücü, Windows Disk Yönetimi’nde “Başlatılmamış” olarak gösteriyor;

Windows Disk Yönetimi’nde Başlatılmamış

Windows> Disk Yönetimi, bilgisayar tarafından tanınan fiziksel sürücüleri ve bu sürücülerdeki alanın ayrılma şeklini listeler. “Başlatılmadı” hatası, temel bir iletişim hatasının bir işaretidir. Genellikle bir donanım arızalı sürücüyü başlatma denemesi düşük bir “G / Ç” (Giriş / Çıkış) hatasına neden olur.

  • Sürücü dönmüyor (güç yok);

Düzgün çalışan bir sürücü dönmüyorsa (yani sessiz), sabit sürücü Baskılı Devre Kartı (PCB) ile ilgili bir sorun olabilir. PCB, sürücünün çalışmasını ve bilgisayarla iletişimini kontrol etmekten sorumlu olan elektroniği tutar. Basılı bir devre kartını değiştirmek mümkündür, ancak bu yalnızca deneyimli bir sabit disk veri kurtarma uzmanı tarafından yapılmalıdır. Değiştirilen PCB’nin sadece aynı marka ve modelde olması zorunlu değildir.

  • Aşırı sıcak sürücü;

Geleneksel (Katı Halsiz) bir sürücüde “plakalar” adı verilen diskler bulunur. Bu plakalar manyetik bir maddeyle kaplanır ve her bir plakanın yüzeyinde ileri ve geri hareket eden mekanik bir kolun (‘aktüatör’ kolu) altında yüksek hızda döner. Bu metal kolun ucunda küçük bir bakır tel var. Bilgisayar, altından geçen plakanın manyetik yüzeyinin durumunu değiştiren bu telden bir darbe gönderir. Bu şekilde, bilgisayarınızda sakladığınız dosyalar manyetik maddeye kodlanır. Sabit sürücü içindeki toleranslar hassas şekilde kalibre edilmiştir. Tüm mekanik hareketli parçalarda olduğu gibi, hareket sırasındaki sürtünme ısı yaratır. Fiziksel bir sorun (veya bekleyen bir fiziksel sorun) bu nedenle anormal derecede sıcak bir sürücü olarak ortaya çıkabilir.

  • Sürücü veri okurken anormal bir tıkırtı sesi;

Bazı durumlarda, arızalı bir sabit sürücü, disk veri okurken anormal bir tıkırtı sesiyle ortaya çıkabilir. Bu, diskin kötü sektörlere sahip olduğunun bir işareti olabilir (sürücünün bu kısmındaki manyetik depolama bozulur). Gürültü, çoklu okuma denemelerinde disk kolu üzerindeki aynı noktaya dönen aktüatör kolu tarafından üretilir.

  • Yüksek bir klik sesi veya taşlama sesi.

Daha ciddi bir mekanik hata, anormal bir yüksek tıklatma veya taşlama gürültüsüdür. Bu ciddi bir meseledir, çünkü genellikle önemli mekanik arızaların bir göstergesidir. Devamlı kullanım, verileri içeren levhaları kalıcı ve geri dönüşü olmayan bir hasar riski altında bırakmaktadır. Sürücü derhal kapatılmalıdır.

Sabit diskler hassas bir şekilde ayarlanmış makinelerdir ve plakaları fiziksel olarak hasar görmüş bir sürücüden okumak için özel ekipman gerektirir. Sabit disk veri kurtarma işlemi toz veya diğer parçacıkların neden olabileceği hataları önlemek için temiz bir odada yapılır. Sabit sürücü arızalarında verilerinizi kurtarabilmeniz için tek bir şansınız olabilir bu sebeple seçtiğiniz veri kurtarma uzmanı çok önemlidir. Uzman mühendis kadromuz ve 20 seneyi aşkın tecrübemizle hizmetinizdeyiz.

HDD Veri Kurtarma Maliyetli Bir İşlem midir?

Arıza tiplerine göre HDD Veri Kurtarma işçiliği değişkenlik göstermektedir. Arıza tespiti sonrası size vereceğimiz bilgide maliyet tablosunu arızanın tipine göre ve veri kurtarma zorluğuna göre özel teklif veririz.

HDD Veri Kurtarma Garantisi Var mıdır?

HDD yani sabit diskiniz yüzlerce parçadan oluşmuştur. Mekanik, elektronik veya yazılımsal sorunlar HDD Veri Kurtarma garantisinde değişiklik gösterebilir. Olasılıklar gene ücretsiz arıza tespit sonrası size bildirilecektir.

Ücretsiz Tespit